Ono što je važno da bi se govor Vašega deteta pravilno razvijao

Najvažnija stvar koju možete Vi kao roditelj učiniti za razvoj jezika i govora Vašeg deteta jeste da razgovarate sa njim i da mu čitate.Možda zvuči smešno ali to je jedna od prvih stvari koju će Vam svaki logoped preporučiti (to je i jedan od važnih koraka u programu afektivnih i kognitivnih stimulacija dece na ranom uzrastu 0-24 meseca prof.dr Zorice Matejić-Đuričić) nakon prve konsultacije.

Da bi naučili Vaše dete kako da pravilno govori,logopedi moraju da znaju kako nastaje zvuk(govor),kako se reči konstruišu od zvukova koji se proizvode(fonologija) i moraju da znaju kako se konstruišu zvukovi u reči tako da budu razumljivi za okolinu(fonološki razvoj).

Vaše dete uči jezik i govor dok mu Vi govorite,dok sluša razgovor drugih, dok sluša muziku i razgovor na radiju,pa čak i dok gleda televiziju (vodite računa o vremenu koje vaše dete provede ispred televizora-posavetujte se oko toga sa logopedom).Bez obzira da li izaberete da direktno sa Vašim detetom razgovarate o nečemu ili da jednostavno uključite dete u Vaše dnevne aktivnosti objašnjavajući mu šta ste radili ili šta radite trenutno,informacije koje Vaše dete dobije  kroz ove aktivnosti su od značaja za razvoj njegovih jezičkih sposobnosti.

Tokom prvih godina života Vašeg deteta,zaista morate da čitate detetu,da mu pevate,da se igrate igara koje su prilagođene njegovom uzrastu(didaktičke=edukativne igre).Ono što je važno jeste da ta igra bude zanimljiva Vašem detetu.Dok se igra dete ustvari uči da obraća pažnju na to kako zvuče reči.Ovo Vam možda ne izgleda kao važna stvar,ali je u stvari prvi korak na putu učenja govora,pisanja pa čak i čitanja (sve više dece školskog uzrasta u našoj sredini ima probleme sa čitanjem –disleksija i pisanjem-disgrafija)

Ova rana dečija iskustva u učenju kako da uče se na kraju isplate s obzirom da se veštine nadovezuju I nadrgađuju jedna na drugu (govorjezikpisanječitanje)i samim tim postaju korisnije za njega.Važno je deci obezbediti onu vrstu igračaka koje će podstaći njegovu maštu,obezbediti mu predmete od kojih oni mogu da stvore svoj mali svet kod kuće koji je sličan onom napolju,svet u kome su oni kreatori na način koji ih ispunjava zadovoljstvom i koji im prija (kocke,”umetaljke” I sl.).

Da li je normalno da moje dete ima problema sa određenim glasovima?

Naravno da je normalno!

Postoji veliki broj glasova za koje Vaše dete misli da je zabavno izgovarati ih dok pomera jezik na neobičan način.

Glasovi sa kojima većina dece ima probleme su F,R,Ć,Č,Đ,DŽ,Š.

Na primer-normalno je da dete od 2½ godine da ume da kaže P ali ne i F.Glas F se ne očekuje da se izgovori pravilno dok dete ne napuni 3 godine,a da bi dete pravilno izgovorilo glas T moraćete da sacekate do 6 godine.

Igre koje možete da igrate sa svojim detetom

  • Duvanje balončića/kroz slamku
  • Potražite slikovnice-imitirajte oglašavanje životinja
  • Postavljajte detetu pitanja kada završite sa čitanjem neke knjige da bi ste videli koliko je razumelo,zapamtilo itd.
  • Pokažite Vašem detetu(može I ispred ogledala)kako da kaze P ili H,kako se obrazi naduju kada kaže B ili P
  • Igrajte se “smešnih lica”-neka Vam se dete smeje,naduva obraze, isplazi I sl.-bilo šta što će ga naterati da mu mišići lica rade jače I da  mu jezik bude u drugačijoj poziciji nego dok govori
  • Pevajte pesmice koje će omogućiti detetu da ih dovrši (rimovanje,pitalice,I sl.)-menjajte ritam pesmica

NE ZABORAVITE-UVEK SE SAVETUJTE SA LOGOPEDOM-ONI SU TU DA BI POMOGLI VAŠEM DETETU !!!!!

Dragana Bulajić

dipl.def. logoped